EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Spotreba energie: Rámec pre pravidlá označovania

Spotreba energie: Rámec pre pravidlá označovania

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2017/1369 o energetickom označovaní

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

Stanovuje sa ním základ označovania energeticky významných výrobkov, a to tým, že sa zabezpečujú štandardné informácie o energetickej účinnosti – ako aj o spotrebe energie a iných zdrojov – s cieľom pomôcť spotrebiteľom pri rozhodovaní o nákupe. Nevzťahuje sa na použité výrobky, ak nie sú dovezené z krajín mimo EÚ, ani na dopravné prostriedky.

Ruší sa ňou smernica 2010/30/EÚ.

HLAVNÉ BODY

Všetky energeticky významné výrobky budú označené štítkami podľa novej, aktualizovanej a zrozumiteľnejšej stupnice od A (najúčinnejšie) po G (najmenej účinné). Týmto systémom sa nahradí predchádzajúci systém štítkov od A+++ do G, ktorý je menej účinný, pretože sa vyvinuli energeticky účinnejšie výrobky. Stanovila sa tiež požiadavka na informačný list výrobku.

Európska komisia zmení stupnicu na štítkoch, ktoré sa začali používať pred 1. augustom 2017, t. j. rekalibruje ich tak, aby boli v súlade s novým nariadením.

Komisia prijíma osobitný delegovaný akt pre každú konkrétnu skupinu výrobkov s cieľom doplniť nariadenie. Týmto sa stanovujú podrobné požiadavky na označovanie konkrétnych skupín výrobkov v prípade, že:

  • skupina výrobkov má významný potenciál z hľadiska úspory energie;
  • ekvivalentné modely sa v rámci skupiny výrobkov výrazne odlišujú v relevantných výkonnostných úrovniach;
  • skupina výrobkov nemá podstatný negatívny vplyv, pokiaľ ide o cenovú dostupnosť alebo celkové náklady skupiny výrobkov.

V delegovaných aktoch týkajúcich sa konkrétnych skupín výrobkov sa stanovuje najmä:

  • konkrétna skupina výrobkov, na ktorú sa majú vzťahovať podrobné požiadavky na označovanie;
  • grafický návrh a obsah štítka vrátane stupnice zobrazujúcej spotrebu energie tvorenej písmenami A až G, ktorý musí mať jednotné výtvarné riešenie pre všetky skupiny výrobkov;
  • ďalšie informácie, pričom sa zdôrazní energetická účinnosť výrobku;
  • vo vhodných prípadoch odkaz na štítku, na základe ktorého možno určiť výrobky, ktoré sú energeticky inteligentné, t. j. schopné meniť a optimalizovať modely spotreby;
  • metódy merania a výpočtu, ktoré sa majú použiť na určenie informačného obsahu štítku a informácií o výrobku, vrátane stanovenia koeficientu energetickej účinnosti (EEI);
  • dátum hodnotenia a možného následného preskúmania delegovaného aktu;
  • rozdiely energetickej výkonnosti v rôznych klimatických regiónoch.

Povinnosťou dodávateľa a predávajúceho je:

  • uvádzať triedu energetickej účinnosti výrobku a rozsah dostupných tried energetickej účinnosti na štítku;
  • spolupracovať s orgánmi dohľadu nad trhom a prijímať okamžité opatrenia na nápravu každého prípadu neplnenia povinnosti;
  • v prípade výrobkov, na ktoré sa vzťahujú delegované akty, nesmú zobrazovať iné informácie, ktoré by mohli zákazníkov uvádzať do omylu, pokiaľ ide o spotrebu energie;
  • v prípade výrobkov, na ktoré sa nevzťahujú delegované akty, alebo v prípade energeticky nevýznamných výrobkov nesmú zobrazovať štítky, ktoré imitujú štítky podľa tohto nariadenia.

Predávajúci, vrátane online predávajúcich, viditeľným spôsobom zobrazia štítok, ktorý poskytol dodávateľ, a na mieste predaja sprístupnia zákazníkom informačný list výrobku.

Komisia vytvorí databázu na registráciu výrobkov na tieto účely:

  • podpora orgánov dohľadu nad trhom pri vykonávaní ich úloh vrátane ich presadzovania;
  • poskytovanie informácií verejnosti o výrobkoch, ich energetických štítkoch a informačných listoch výrobkov;
  • poskytovanie aktuálnych informácií Komisii o energetickej účinnosti výrobkov na účely preskúmania energetických štítkov.

Databázou získa verejnosť možnosť prehliadať si štítky a informačné listy výrobkov, čím sa uľahčí porovnanie energetickej účinnosti domácich spotrebičov.

Podľa nariadenia sa tiež vyžaduje, aby výrobcovia informovali spotrebiteľov o tom, či aktualizácie softvéru alebo firmvéru (softvér, ktorý je súčasťou hardvéru a slúži ako rozhranie medzi týmto hardvérom a operačným systémom, napríklad v smartfóne alebo počítači) nemôžu znížiť energetickú účinnosť výrobku. Zakazuje sa ním používanie „rušiacich zariadení“, ktoré menia výkon výrobku v skúšobných podmienkach.

Komisia do 2. augusta 2025 posúdi vykonávanie tohto nariadenia a predloží správu Európskemu parlamentu a Rade.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 1. augusta 2017, s výnimkou povinností dodávateľov vo vzťahu k databáze výrobkov, ktoré sa uplatňujú od 1. januára 2019.

KONTEXT

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1369 zo 4. júla 2017, ktorým sa stanovuje rámec pre energetické označovanie a zrušuje smernica 2010/30/EÚ (Ú. v. EÚ L 198, 28.7.2017, s. 1 – 23)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/125/ES z 21. októbra 2009 o vytvorení rámca na stanovenie požiadaviek na ekodizajn energeticky významných výrobkov (Ú. v. EÚ L 285, 31.10.2009, s. 10 – 35)

Následné zmeny smernice 2009/125/ES boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade: Európska stratégia energetickej bezpečnosti [COM(2014) 330 final, 28. mája 2014].

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru, Výboru regiónov a Európskej investičnej banke – Rámcová stratégia odolnej energetickej únie s výhľadovou politikou v oblasti zmeny klímy [COM(2015) 80 final, 25. februára 2015]

Posledná aktualizácia 27.06.2018

Top